Alanlarında uzman kadromuz 12 departman ile tam kadro işlemlerinizi sorunsuz ve hızlı şekilde tamamlar.

Danışmanlık almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin.

0 212 90 90 520

SERBEST SATIŞ SERTİFİKASI (Free Sale Certificate, Health Certificate)

Firmanız için ihracatını yapmak istediğiniz veya ithalattan ihraç etmek istediğiniz ürünleriniz için ÜTS sisteminden serbest satış sertifikası başvurusu yapılmalıdır.
 • Tıbbi Cihaz Yönetmeliği (93/42 EEC)
 • Vücuda Yerleştirilebilir Aktif Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği (90/385 EEC)
 • Vücut Dışında Kullanılan Tıbbi Tanı Cihazları Yönetmeliği (98/79 EC)

kapsamındaki ürünler için Sağlık Bakanlığı T.C. İlaç ve Tıbbi Cihaz Ürün Takip Sistemine (ÜTS) kayıt/bildirimlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir. ProDanışmanlık olarak gerekli her ürün için serbest satış sertifikası alınması konusunda danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Bakanlık bildirim işlemlerinde Serbest Satış Sertifikası

Serbest Satış Sertifikası, yurtiçinde üretimi yapılan kozmetik, deterjan, aktif yüzey madde, temizlik, hijyenik v.b. ürünlerin ihracatında, ihraç edilen ülke tarafından talep edilen bir belgedir. İthal ürünler için  belge düzenlenmez.

Serbest Satış Sertifikası alınmadan önce, ihracata konu  ürünlerinin,  ilgili bakanlığa ürün bildirimlerinin yapılmış olması gerekmektedir.

MDR - TEKİL TAKİP SİSTEMİ

Yurt içinde üretilerek ihracatı yapılacak olan tıbbi cihazlar ile yurt dışından ithal edilen ancak bir başka ülkeye ihraç edilecek olan tıbbi cihazlar için ithalat yapılacak ülke tarafından bu cihazların ülkemiz kurallarına uygunluğunu gösteren serbest satış sertifikası istenildiği takdirde, bu belge, söz konusu cihazların ÜTS kayıtlarının tamamlanması sonrasında yapılacak başvuru sonrasında kurum tarafından düzenlenir.

MDR – TEKİL TAKİP SİSTEMİ işlemlerinde 
Serbest Satış Sertifikası, yurt içinde üretimi yapılan kozmetik, deterjan, aktif yüzey madde, temizlik, hijyenik v.b. ürünlerin ihracatında, ihraç edilen ülke tarafından talep edilen bir belgedir.

Serbest Satış Sertifikası Nasıl alınır?

 

Pro Danışmanlık Tıbbi Cihaz Yönetmeliği (93/42/EEC), Vücuda Yerleştirilebilir Aktif Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği (90/385/EEC) ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitro) Tıbbi Tanı Cihazları Yönetmeliği (98/79/EC) kapsamında yer alan ürünler için serbest satış sertifikası düzenlenmektedir.

 Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri kapsamında olmayan ürünler için Serbest Satış Sertifikası düzenlenmemektedir. Tıbbi cihazlar için Serbest Satış Sertifikası başvuru dosyasında yer alması gereken bilgi ve belgeler için uzmanlarımız size yardımcı olacaktır, bize ulaşınız:

 

Uzmanlarımıza ulaşın:  

Tel: 0 212 90 90 520   

E-Mail: iletisim@prodanismanlik.com

Avantajlı fiyatlardan yararlanarak danışmanlık hizmeti alın.

 • SERBEST SATIŞ SERTİFİKASI Teklif iste
 • Serbest Satış Sertifikası alımı
 •  

Global yenilikleri takip edin

İthalat, ihracat işlemlerinizde yurt dışı İngilizce / İtalyanca / Bulgarca / Korece yazışmalarınızda, gerekli belgelerin temini veya iletişimini firmamız tarafından sizin adınıza yürütme yada tercüme desteği vermektedir.
Uzmanlarımıza ulaşın: Tel: 0 212 90 90 520

  TSE tarafından yetkilendirilmiş sertifikalı uzmanlarımız tarafından işlemleriniz profesyonel & hızlıca yapılır.Danışmanlık almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin.

  ADRES

  Bahçelievler İstanbul, Türkiye - Karşıyaka, İzmir, Türkiye.

  TELEFON

  +90 212 90 90 520

  EMAIL

  iletisim@prodanismanlik.com