JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

MSDS – GBF

Tr: Malzeme Güvenlik Bilgi Formları – GBF

Eng: Material Safety Data Sheet – MSDS

Neden hazırlanır?

Kimyasal madde ve karışımları üreten, satan yada ithal eden firmaların ve kullanıcılarının ilgili kimyasalı kullanımı ve depolanması sırasında oluşabilecek İşçi Sağlığı İş Güvenliği risklerini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaların önemli bir parçasını oluşturan ve kullanıcıyı doğru ve yeterli düzeyde bilgilendirmek amacıyla hazırlanan, ilgili kimyasal maddelerin tehlike ve riskleri ile diğer bilgileri içeren dokümanlara Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) adı verilir.

Güvenlik Bilgi Formu (GBF), Kimyasal maddeve karışımları üreten, satan, ithal eden tüm işletmeler için hazırlanması gereken zorunlu bir belgedir.

Nerede kullanılır?

Yeni yayınlanan “Zararlı Maddeler ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmelik” şartlarına uyum amacıyla 01.06.2015 tarihinden itibaren maddeler için 01.06.2016 tarihinden itibaren karışımlar için yeni  yönetmelik gereğince gerek ithalat, gerekse üretim yolu ile piyasaya sunduğunuz kimyasal madde ve karışımları ürünleriniz için, kullanıcılara, en geç satış anında, İhracat esnasında profesyonel kullanıcılara, CLP tüzüğü çerçevesinde REACH uyumlu olarak, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu kapsamında üretim yada ithalat bildirimi yapılacak olan ürünlerde bildirim esnasında, bu konuda sertifikalı kişilerce hazırlanmış Güvenlik Bilgi Formu sunma yükümlülüğü bulunmaktadır.

*Parfüm, hava aromatize edici ürünler ve kozmetik ürünleri, deterjan kapsamına giren temizlik hijyen ürünleri ile “İSGÜM” iznine tabi kimyasallar ve karışımlar için Güvenlik Bilgi Formu “GBF” hazırlanması yasal zorunluluktur.

Pro Danışmanlığın sunduğu hizmet:
TSE tarafından yetkilendirilmiş sertifikalı uzmanlarımız tarafından, MSDS – Güvenlik Bilgi Formları’ nın hazırlanması ve dağıtılması hakkında yönetmelik gereğince CLP Tüzüğü kapsamında MSDS-Güvenlik Bilgi Formları ( GBF) oluşturulmaktadır.
-Kimya endüstrisinde önemli bir yere sahip “Güvenlik Bilgi Formu” (MSDS) Türkçe ve/veya İngilizce olarak hazırlanmaktadır.

ÖNEMLİ : Yurt dışından gelen orjinal MSDS ler, 01.06.2015 tarihinden itibaren bakanlık ve gümrük işlemlerinde geçerli olmayıp, yürürlükteki yönetmeliğe göre tekrar düzenlenmesi gerekmektedir. MSDS lerin bitiş sayfasına hazırlayan sertifikalı uzmanın sertifika örneği mutlaka eklenmelidir.

Not: Yurtdışı İngilizce / İtalyanca / Bulgarca yazışmalarınızda, gerekli belgelerin temini veya  iletişimini firmamız tarafından sizin adınıza yürütme yada tercüme desteği vermektedir.

Uzmanlarımıza ulaşın:  Tel: 0 212 90 90 520   E-Mail: iletisim@prodanismanlik.com

 

 

LOGOS